שאלות ותשובות - יועצי המשכנתאות של AMG

יועץ משכנתא

האם אני יכול לקחת את המשכנתא ברוב של ריבית פריים, מדוע אני צריך אתכם או כל חברה לייעוץ שהרי אוכל לעשות זאת לבד?

מסלול הפריים הוא מסלול בעל סיכון גדול מבחינת אפשרות עליית הרביות בהמשך התקופה , ברגע שריבית בנק ישראל תענה כך גם הרביות של הלקוח יעלו באתם וכתוצאה מזה גם ההחזר החודשי שהוא משלם . צריך לדעת ולהבין למי זה מתאים ומה הצרכים של הלקוח בדיוק .

בנוסף ככל הנראה במידה והלקוח יחליט להשתמש ברכיב של 2/3 בהלוואה במסלול הפריים הבנקים יעלו את המרווחים ובמקום לקבל פריים מינוס משהו נקבל פריים נקי או אפילו פרייס פלוס, יהיה צורך לשקול האם הדבר בכלל כדאי ללקוח ומה עדיף בהשוואה לרביות במסלולים היציבים יותר במשכנתא .

והחשוב ביותר לאחר שהבנו בדיוק מה מתאים בשבילנו ולא מה רווחי לבנק , חברה ליועץ משכנתא בעל וותק ניסיון והיקף גדול של משכנתאות יודעת לקבל רביות זולות יותר ממה שלקוח פרטי יכול לקבל מול הבנקים .

אני רוצה לחכות עד שכל המצב הזה יתבהר ואז אחליט

כרגע אנחנו באמת נמצאים במצב של חוסר וודאות ואפילו הבנקים לא יודעים עדיין איך לגשת לעניין במידה ובכלל יצא לפועל בסוף  .

אולם אין זה אומר שכדאי להמתין , בכל מקרה רביות המשכנתא בתקופה הזאת מאוד זולות וכדאי להתחיל כבר עכשיו את תהליך מחזור המשכנתא שגם ככה לוקח מספר שבועות עד שבודקים את מלוא האופציות מול הבנקים השונים , עד שיסתיים תהליך המכרז מול הבנקים לבטח תהיה בהירות גדולה יותר ובמידה ויהיה אפשרות לשפר רכיב של פריים גדול יותר על מנת להוזיל את המשכנתא הדבר כמובן יילקח בחשבון .

בטח הבנקים ייתנו את ההלוואה בריבית פריים ממש גבוהה ביחס למה שהיה נהוג עד כה במסלול הזה אז לא כדאי למחזר בכלל

לא ניתן לדעת מה יהיה המרווח שבסוף הבנקים יתנו את ההלוואה , אולם ככל הנראה שמדברים על הלוואת לתקופות ארוכות גם במידה ויעלו את הרביות ממה שיש היום זה יהיה רביות זולות יותר ממה שניתן להשיג על מסלולים אחרים .

 

יש לי כסף בצד. אקח שליש בקבוע ושני שליש בפריים ואז אפרע את הקבוע

את זה ניתן לעשות גם היום השאלה אם כדי, כמה סיכון אנחנו מוכנים לקחת במשכנתא שלנו . יש הרבה לקוחות שרוצים לשלב מסלולים יציבים שלא ישתנו במהלך התקופה ולדעת בדיוק מה ישלמו בעתיד . אין משהו אחד שמתאים לכולם .יש להבין את הצרכים של כל לקוח בנפרד ולדעת איך לשלב את תמהיל המשכנתא (המסלולים הסכומים התקופות הסיכונים ) לפי הצריכים האישיים שלו, משכנתא זה דבר אישי מה שמתאים לאחד לא בהכרח מתאים לשני.


לשיחת ייעוץ עם יועץ משכנתאות >>

 

ועוד קצת מידע שחשוב שתדעו:

 

מהי ההנחייה החדשה של בנק ישראל בנוגע לריבית הפריים?

ההנחיה מציעה כי רוכשי הדירות יוכלו ליטול שני שליש  מהלוואת המשכנתא בצמוד לריבית הפריים במקום רק שליש כפי שהיה בשנים האחרונות.

הגדלת רכיב זה במשכנתא תוזיל את ההחזר החודשי, לפי הערכה מדובר בחיסכון של מאות שקלים בחודש.

חשוב רק לדעת כי מנגד מדובר בסיכון גבוה באם והריבית תעלה.

 

למה בנק ישראל לקח צעד והחליט לשנות את מדיניות הלוואות הפריים?

בבנק ישראל סבורים כי על מנת להקל על ציבור הלווים ולאור תקופת הקורונה קיים צורך להסיר את מגבלות הפריים בתמהיל המשכנתא והם מעריכים כי צעד זה יקל משמעותית על ציבור הלווי המשכנתאות בישראל ואת האפשרויות המימון לטובת רכישת נכס.

מתי תיכנס לתוקף ההנחייה החדשה ?

כרגע מדובר בטיוטת חוזר בלבד אשר הופצה לוועדה המייעצת לענייני בנקאות, בתום הדיונים תגובש ההנחיה הסופית ותוצג לקהל הציבור בתוך מספר שבועות.

 

האם הבנקים יכולים להגיב ולעלות את ריבית הפריים ?

לפי הערכות של בכירים בשוק נראה כי לא צפוייה התייקרות מצד הבנקים בעיקר לאור העובדה כי שוק המשכנתאות בימים אלו הוא מאוד תחרותי.

 

אם כבר לקחתי משכנתא, האם אוכל לשנות ולהוזיל אותה ?

גם מי שנטל כבר הלוואת משכנתא יוכל יהיה למחזר ולהוזיל אותה.

חשוב לדעת כי כאשר ממחזרים את המשכנתא צריך יהיה לקחת בחשבון גם בגורמים המשפיעים על ההלוואה בעת סילוק מוקדם, מיחזור המשכנתא יכול לעיתים להגיע גם לסכומים גבוהים של עשרות אלפי שקלים, ובמקרים כאלו המיחזור אכן כדאי ונכון ללווה, כדי לבדוק את כדאיות מיחזור ההלוואה יש לפנות לחברת ייעוץ משכנתא אשר יש באפשרותה לבצע בדיקה מקיפה ויסודית לטובת כדאיות מיחזור ההלוואה.

האם תיהיה ירידה במחירי הדיור ?

 

החלטת בנק ישראל עלולה לגרום לירידה בעלות המשכנתא, כל עוד הריבית במשק תישאר נמוכה כפי שהיתה בשנים האחרונות, וכתוצאה מכך השוק יגיב בגדילת הבקשה לרכישת דירות לאחר תקופה ארוכה שהשוק היה קפוא בתקופת הקורונה.