על גירושים ומשכנתאות

  • כאשר זוג מתגרש ויש להם משכנתא על ביתם הרשומה על שניהם, נוצרת בעיה (רק במידה והם לא מוכרים את הבית יחד).
  • במידה ואחד מבני הזוג מעוניין להישאר בבית (כי הוא לא רוצה במעבר, כי הוא קשור לנכס או כי יש לו ילדים קטנים וכו'), עליו לקנות מבן הזוג השני מחצית מהזכויות על הבית- ולקחת על עצמו את המשכנתא כולה. למשל, לבני זוג יש היום דירה ששווה 1 מיליון. על הדירה יש היום משכנתא של 400 אלף. נניח והגבר קונה את הנכס מהאישה. אז בעצם הוא לוקח התחייבות של האישה ע"ס 200 אלף (מחצית מהמשכנתא) ומשלם לה עוד 300 אלף ₪. כלומר, סה"כ עלה לו חצי מליון ₪= מחצית מהזכויות על הנכס.
  • לקיחת משכנתא על צד אחד בלבד היא בעייתית מכמה בחינות- תהליך העברת הכספים ותהליך הרישום אורכים זמן, יש אפשרות שצד אחד יעשה "דווקא" ויסרב לחתום או להעביר כספים, בני זוג שאינם משלמים את ההתחייבות שלהם, בין היתר, את המשכנתא – דבר היוצר דירוג אשראי, בנוסף, ישנם גם עו"ד לגירושים שיועצים ללקוחותיהם לא לשלם ועוד….
  • לקוחות אלו, מבחינת הבנק- אינם לקוחות טובים והבנקים לא ישמחו לאשר להם משכנתא / פריסה חדשה.
  • מסיבות אלו, נוצרת עסקה בה הפרוצדורה על הנכס היא בעייתית. הבנקים יעשו במקרים אלו תהליך שהוא מעט שונה ממשכנתא רגילה שנקרא "משכנתא בפועל". כל בנק מבצע הליך זה באופן מעט שונה.
  • בן הזוג שנשאר בנכס מקבל משכנתא חדשה ופריסה חדשה, והתנאים משתנים. לעיתים, יש בני זוג שלא מאושרים מבחינת משכנתא ויאלצו למכור את הנכס.
  • צריך להבין שכמה שהגירושים "מכוערים" יותר, כך הנושא מסובך יותר, ובחלק מהמקרים גם בלתי אפשרי.

 

פירוט שתי הבעיות העיקריות:

אחת הסיטואציות עיקריות שנוצרות שכזוג מתגרש, היא שאחד מבני הזוג קונה את הנכס. אי לכך, הוא קונה את מחצית הזכויות של הגרוש שלו ..(במידה ויש להם אכן "חצי חצי" בבעלות על הבית). אם אותו בן זוג רוצה לרכוש את הנכס ולהיעזר במשכנתא, עליו להגדיר זאת מראש בהליך הגירושים. הבנקים למשכנתאות שנותנים מימון לרכישת מחצית הזכויות לגרוש/ה, עושים זה בתהליך שנקרא "משכנתא בפועל". ישנן מספר דרגות "חומרה" אותן מציבות הבנקים במקרה של "משכנתא בפועל": זה יכול להתחיל בדרישה של הבנק לרשום משכנתא גם ע"ש הגרוש/ מוכר הנכס וזאת לפני שלב העברת הכספים וזה יכול להגיע עד דרישה של הבנק שהגרוש יוריד עצמו מרישום הבעלות על הנכס וזאת עוד לפני שמועברים הכספים של המשכנתא אליו, כנגד התחייבות של הבנק להעביר את כספי המשכנתא לאחר שהועברה חתימתו של הגרוש- תהליך שיכול לקחת המון זמן באם בני הזוג לא מסתדרים בניהם…

לכן נאמר כי חשוב מאוד שהצד שמוכר את הנכס יהיה מקובל ומוסכם עליו שיאלץ לפעול על פי התניות של הבנק המממן את המשכנתא לצד הרוכש. זה אומר שהוא צריך להיות מוכן לרשום משכנתה על שמו, יצטרך להיות מוכן לחתום על מסמכים של הבנק, ובמקרים קיצוניים, להסיר את בעלותו על הנכס טרם קבלת כספים מהבנק עבור הנכס….

דבר חשוב נוסף שיש לשים עליו את הדעת במקרה של גירושים, הוא שהרבה פעמים זוגות מתגרשים לא משלמים את המשכנתא… לעיתים בשל "הנחיות עו"ד", ולפעמים כ"עשיית דווקא". נוצר מצב בו אותם לקוחות פוגעים לעצמם בדירוג האשראי שלהם. הם הופכים להיות לקוחות "בעייתיים" וכך הבנק מסתכל עליהם. כשאחד מהם יבוא בעתיד לרכוש נכס חדש מהבנק או שיבוא לרכוש את החצי של הגרוש שלו על הנכס שבבעלותו, הוא יופיע במחשבי הבנק כלקוח בעייתי המפגר בתשלומים וככזה שלא עומד בהתחייבויות.

סביר להניח שיופיע עליו מידע אשראי שלילי וזה עלול למנוע מאותו לקוח קבלת מימון בעסקאות עתידיות.

 

 

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם