עלייה אגרסיבית בגובה ריביות המשכנתא

עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG: "עליית ריבית הפריים ב 0.75% בשלושת החודשים האחרונים, יחד עם עליית המדד בשנה האחרונה, הובילה לעלייה אגרסיית בריביות המשכנתא. אנו מעריכים שמגמת ייקור ריביות המשכנתאות ללווים תמשך ולכן  גם היום אנו ממליצים לקחת את המשכנתא בהקדם האפשרי".

"בשבועות האחרונים אנו עדים לעלייה אגרסיבית בריביות המשכנתאות", אומר היום עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות, המתמחה בענף המשכנתאות והבנקאות למגזר הפרטי והעסקי בישראל. "בשלושת החודשים האחרונים עלתה ריבית הפריים במשק ב- 0.75%. בנוסף, אנו רואים  עלייה מתמשכת במדד המחירים לצרכן לאורך השנה האחרונה (למרות מדד יוני אשר היה נמוך), כאשר הקש ששבר את גב הגמל היה השבוע האחרון, כשנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, הכריז על עלייה של עוד 0.25% בריבית בנק ישראל. כל זה גרר עלייה אגרסיבית בשיעור הריבית על המשכנתאות. למרות ש- AMG משכנתאות צפתה את העלייה לאורך החודשים האחרונים, גם כלכלני החברה הופתעו לאור העלייה החדה בשבוע האחרון".

על פי מדד של חברת  AMG, הריבית הממוצעת במשק למשכנתאות עומדת נכון להיום על 4.55%. רמה זו מגלמת עליה  תלולה יחסית  של כ- 0.35% מחודש שעבר.

קמינסקי מסביר כי תגובת הבנקים לשינויים בשוק לא איחרה לבוא. "לא רק הריביות עלו, אלא גם המרווחים שלוקחים הבנקים מעלויות הגיוס. אם לפני זמן לא רב מרווח של מינוס 1 או מינוס 1.1 מהפריים היה שכיח, הרי שהיום המרווחים הצטמצמו למינוס 0.8 או 0.9. כנ"ל גם במרווחים שגובים הבנקים מהעוגן המקובל בכל בנק במסלולי משכנתא של ריבית משתנה".

האם לאור עליית הריביות ירד הביקוש למשכנתאות?

"להערכתנו, העלייה בריביות עדיין לא תשפיע באופן מהותי על שוק הנדל"ן. יש להבין שענף המשכנתאות חווה שפל בריביות המשכנתא והעלייה האחרונה בריביות עדיין משאירה את השוק בטריטוריה של ריביות נמוכות יחסית. נזכיר כי רק בשנת 2001 הריביות הקבועות עמדו על ממוצע גבוה מ 5% ואנשים לא נמנעו מלקחת הלוואת משכנתא ", אומר קמינסקי.

האם הריביות במגמת עליה או ירידה ?

"כרגע אנו מזהים מגמת עליה בשוק אך כמובן שהכול תלוי בהתנהגות השוק כולו בתקופה הקרובה. ריביות המשכנתא תלויות במספר רב של גורמים פיננסים ובשוק שאנו חיים כיום קשה לנבא מה יקרה מחר. עם זאת, אנו מעריכים שמגמת ייקור ריביות המשכנתות ללווים תמשך ולכן  גם היום, לאחר עליית הריביות, אנו ממליצים לאלו "שיושבים על הגדר" לא להמתין לשפל חדש בריביות ולקחת את המשכנתא בהקדם האפשרי. למרות הכל, עדיין מדובר ברמת ריביות נמוכות", מסכם קמינסקי.

אודות AMG:

AMG משכנתאות מקבוצת מודלים כלכליים נוסדה בשנת 2004. החברה הנה גוף ייעוץ אובייקטיבי  המתמחה בענף המשכנתאות והבנקאות למגזר הפרטי והעסקי בישראל.

החברה יצרה מהפכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים המאפשר לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים ראויים והוגנים ע"י מכרזים בין הבנקים למשכנתאות. כל מכרז שיוצא, מאגד בתוכו מספר רב של צרכנים המעוניינים במשכנתא, סך הבקשות הממוצעות בכל מכרז נע בין 25 – 50 מליון ש"ח באמצעות המכרז כל אחד מהלווים שווה את סכום המכרז ולא את סכום בקשתו האישית שהנה בממוצע 450,000 ש"ח החברה מתחייבת בפני כל צרכן המשתתף במכרז לספק את התנאים הטובים ביותר בשוק.

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם