משכנתאות – היופי ביוזמה הפרטית

לא פעם אני שומע אנשים מדברים סרה במערכת הקפיטליסטית. "זה לא עובד", הם אומרים, ומצביעים על העובדה שלא כל אחד מוכר את חברת הסטארט אפ שלו בארבע בליון דולר ומתעשר במהרה. אני מנסה להסביר להם שככה בדיוק השיטה עובדת, וזה מה שמופלא בה, אבל הם לא מבינים. הם לא מבינים איך זה שבשיטה הזאת עדיין יש עניים ועשירים, ויש סבל, ובעיקר – אם השיטה כלכך טובה, למה אני צריך לשלם משכנתא?

נתחיל בהתחלה ונסיים במשכנתא. המערכת הקפיטליסטית הפכה את כולנו לעשירים יותר משאי פעם היינו, וכולנו היום חיים טוב יותר מבעבר – במובנים מוחלטים. נכון, יש הבדל עצום בין עניים לעשירים, אבל ההבדל הזה תמיד היה קיים. הקפיטליזם, אבל, נתן אפילו לאדם העני ביותר שבנינו מגורים, תזונה ורפואה טובה יותר ממה שאי פעם היתה למלכי צרפת. וכן מסתתר ניצחון הקפיטליזים – כולם עלו, חייהם של כולם שופרו, ובגלל זה לאנשים יש זמן ופנאי לשים לב פתאום להבדלי התהומיים בין עניים לעשירים.

אה, והמשכנתא. המשכנתא הארורה והמקוללת היא בעצם אחת הברכות הגדולות ביותר של הקפיטליזים. בעבר, לו היית אומר למישהו "תן לי כסף כדי שאוכל לבנות טירה, ואני מבטיח להחזיר לך בעתיד", הוא היה לועג לך, ואולי מאשים אותך שאתה מכשפה ומעלה אותך באש. היום, אבל, הרעיון הזה מספיק נפוץ כדי שכמעט כל אדם יוכל לקנות בית. "רגע," אתם אומרים, "בעבר אנשים פשוט היו בונים לעצמם בית!" וזה טיעון מעניין. אבל האם אתם יודעים לבנות בית? האם אתם, עכברי אינטרנט שבעים ומרוצים בכלל רוצים לבנות בית? והאם הבית שתבנו יהיה טוב כמו הבית שיש לכם היו? לא סתם אני משווה בית לטירה – מידת האומנות והעבודה שנכנסת לבניית בית מודרני שוות ערך אם לא משולשת בכמותה מזאת שהיתה נכנסת לטירה בימים עברו. מעבר לזה, האם אתם בכלל רוצים לדעת לבנות בית? לא נחמד לך, בעבודה ההיי טקיסטית הנעימה שלכם, מול המחשב בחדרים ממוזגים? הקפיטליזים מאפשר התמחות בתחומי שבעבר היו שוליים, ומכאן גם מרחיבים את יכולותיו של המין האנושי באופן כללי. זוהי תולדה של רווחיותם של תחומים אלו, כמו המשכנתא.

המשכנתאות הן דוגמא ליכולתה של המערכת הקפיטליסטית לתת לכל אדם את מה שהוא חפץ בו. קומוניסטים ידברו איתכם על התודעה הכוזבת, ועל איך הרצונות של אדם הם לא באמת הרצונות האמיתיים שלו, אבל זהו טיעון מעגלי ומתנשא. אם אדם לא יודע מה הוא רוצה, מי כן יודע? מדוע הקומוניסט מבין את הרצונות האמיתיים? אולי הוא שקוע בתודעה כוזבת? המשכנתא מאפשרת לאדם לקנות משהו היום עם כסף שיהיה לו רק מחר – וזה מאפשר לאדם לחיות בעודו צעיר, ולא לחסוך כל חייו. כיוון שזה משהו שרבים רוצים, נוצר לכך שוק – יש בזה רווח, ולכן זה נולד

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם