מצוקת הדיור והמשכנתאות: להקים אוהלים גם מול בנק ישראל

מחאת האוהלים נגד מחירי הדיור מופנית בעיקרה כלפי הממשלה כאשר הדרישה המרכזית, והצודקת, היא בנייה מאסיבית של דירות חדשות, מציאת פתרונות של דיור להשכרה, דיור ציבורי ועוד. אולם, אחד הגורמים המרכזיים למצוקתם של הזוגות הצעירים, גם אם התכוון ההיפך, הוא דווקא בנק ישראל והצעדים בהם נקט בחודשים האחרונים. אמנם, מדובר בצעדים מבורכים שמטרתם לשמור על יציבות המערכת הבנקאית, אולם בינתיים צעדים אלה רק מכבידים על אותם אלה שיושבים כיום בשדרות רוטשילד.

בחודשים האחרונים בנק ישראל נקט בשני צעדים מרכזיים: בתוך 12 חודשים עלתה הריבית ב-1.75% והושתו מגבלות חמורות על היקף ריבית הפריים בתמהיל המשכנתא.

מהנתונים בשטח עולה כי הגבלת בנק ישראל לגבי הריביות המשתנות במשכנתא אכן נכנסה לתוקף, והבנקים לא נותנים כיום הלוואות בריביות משתנות מעבר להיקף של 33% מתמהיל המשכנתא. אמנם, החלטת הנגיד דואגת למרבית נוטלי המשכנתאות, הרגישים לגובה ההחזר החודשי, אך עם זאת היא פוגעת קשות דווקא בזוגות הצעירים. כך לצורך הדוגמא, בעקבות העלאות הריבית, על משכנתא בגובה מליון ₪ (סכום שבעקבות עליית מחירי הדירות כבר אינו חריג) משלמים נוטלי המשכנתאות כ-880 ₪ יותר בכל חודש. בנוסף, מגבלת הפריים גורמת להוצאות נוספות מיותרות. בחישוב גס ולשם הבהרת הנושא, עבור משכנתא הנלקחת בריבית צמודה של 3% כאשר המדד צפוי לעמוד על 3% בשנה, יוחזרו בשנה 67,800 ₪, כאשר רק כ-8,000 ₪ מתוכם ישולמו עבור החזר הקרן… לעומת זאת, עבור משכנתא בריבית פריים, העומדת כיום על 4%, ישולם כ-73,000 ₪ בשנה שיקזזו מהקרן 33,000 ₪ בשנה. זאת למרות שהסכום שהוחזר במהלך כל השנה גבוה רק ב-4,900 ₪ מהמסלול המקביל. הבעיה אצל הזוגות הצעירים באה לידי ביטוי חריף עוד יותר לאור העובדה שמשכנתאות הינן הלוואות הנלקחות לתקופה ארוכה במהלכה המדד עולה יותר מהחזר הקרן. במצב זה, זוג צעיר שלקח משכנתא צמודת מדד שירצה לשפר דיור יגלה כי גם לאחר 8 שנים של החזרי משכנתא הוא החזיר בסה"כ 150,000 ₪ מהקרן, לעומת החזר של כ-308,000 ₪ במשכנתא במידה והיה נלקחת הלוואה זהה בריבית פריים. על סך המשכנתא ישלם מי שלקח הלוואה צמודת מדד כ-371,000 ₪ יותר ממי שלקח הלוואה בריבית פריים.

אז מה לעשות? הנגיד טען מאז ומתמיד, ובצדק, כי רק טיפול שלו הנוגע לצד הביקוש אינו מספיק. לאורך כל התקופה טען הנגיד כי יש לטפל גם בצד ההיצע אולם בפועל הטיפול שנעשה הוא רק בהיבט של הגבלה על המשכנתאות והעלאת הריבית. כך יוצא שהזוגות הצעירים נפגעים מכל הכיוונים: מצד אחד מחירי הדירות אינם יורדים ומצד שני הריביות והמגבלות מונעות מהם לרכוש דירה. עד שלא ימצא הפתרון למחסור האמיתי בדירות יש להחזיר את השוק החופשי למשכנתאות תוך הקפדה של הבנקים על מתן אשראי נכון וחישוב ההחזר החודשי עם ריבית פריים ריאלית של 6%. לא ניתן לכפר על חוסר של שנים רבות בהתחלות בניה בטיפול בצד הביקוש בלבד. היכן מצפים שאנשים יגורו בינתיים, באוהלים….?!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם