מדד AMG משכנתאות לחודש אוגוסט: ריבית המשכנתאות הממוצעת עומדת כבר על 4.61% וממשיכה במגמת העלייה

הריבית הממוצעת של המשכנתאות המשיכה לעלות גם באוגוסט   זה החודש  ברציפות. כך עולה ממדד AMG  משכנתאות. מנתוני החברה המתמחה בענף המשכנתאות והבנקאות למגזר הפרטי והעסקי בישראל עולה כי ריבית המשכנתא הממוצעת באוגוסט עמדה על 4.61%, זאת לעומת 4.55% ביולי ו- 4.20% ביוני. ב-AMG משכנתאות מעריכים כי גם בחודשים הקרובים צפוי המשך המגמה של עליית ריביות המשכנתאות.

בסקירה שהוציאה היום החברה מתריע  עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות, כי בתקופה של אינפלציה גבוהה יחסית גדלים הסיכונים שבלקיחת הלוואות המשכנתה וכי על הלווים לכלכל את צעדיהם בהתאם. "משק בו האינפלציה גבוהה מהציפיות מוביל בהכרח לעליה בריביות המשכנתא" אומר קמינסקי. "בתקופה של אינפלציה גבוהה יחסית מושפעים גם לווים שמתכוונים לקחת הלוואת משכנתא (הריביות עולות כאמור) וגם לווים שנטלו הלוואת משכנתא (הצמדות קרן ועליה בריבית הפריים). בתקופה זו  על הלווה להבין היטב את הסיכונים הכרוכים בכל מסלול ומסלול שמציעים הבנקים בלקיחת הלוואת משכנתא, ועל בסיס האינפורמציה והבנת הסיכונים, לבנות עבורו את הלוואת המשכנתא הטובה ביותר. יש לזכור כי כל הלוואת משכנתא מגלמת בתוכה סיכון  ועל כן יש להבין את משמעויות הסיכון שנוטלים ולבנות את הטוב ביותר עבור הלקוח.

לדוגמה, זוג שמודאג מאד מעליה אגרסיבית בתשלום החודשי, כדאי שימנע מלקיחת הלוואה בריבית הפריים שאיננה צמודה למדד. מאידך, בהלוואה שצמודה למדד הקרן עלולה לזנק בשל עליית המדד. התשלום החודשי במקרה של הלוואה צמודה למדד גם כן עולה בשל עליית המדד, אך העלייה מתונה יותר ונפרשת על גבי כל שנות ההלוואה. כמוכן, אדם שמבקש לקחת הלוואה לצורך השקעה, כדאי שישקול היטב אם ברצונו להצמיד את ההלוואה למדד שכן בעוד מספר שנים שיבקש לממש את השקעתו ולמכור את הנכס, עלול המשקיע  לגלות כי את החלק הארי מהתשואה עליו לשלם עבור המשכנתא שהלכה וטפחה.

AMG משכנתאות קוראת לציבור הרחב אשר מתכוון לקחת הלוואת משכנתא בחודשים הקרובים, להזדרז ולהתחיל בתהליך טרם הכניסה ל"חודש החגים" בו הרשויות וסניפי הבנקים עובדים במתכונת חלקית מאד ותשלומי המשכנתא עלולים להתעכב בשל כך. בנוסף, מעריכים כלכלני החברה כי המגמות בשוק יובילו לעליות נוספות בריביות המשכנתא ורוכשי דירות שימתינו עם תשלומי המשכנתא עד לאחר החגים יצאו נפסדים.

עליה נוספת של ריבית הפריים שהייתה בחודש אוגוסט מעמידה את ריבית הפריים על 5.75%.  ריביות המשכנתא במסלולים הצמודים ממשיכים לזחול כלפי מעלה והריבית הממוצעת עומדת החודש על 4.61% לעומת 4.55% בחודש שעבר.

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם