מבדיקת AMG משכנתאות: מאז קריסת חפציבה עלו שיעורי המשכנתאות במשק ב-%0.6 בממוצע

"מאז קריסתה של חברת חפציבה עלו שיעורי משכנתאות במשק ב-%0.6"

גם נפילת שוקי ההון הבינלאומיים,  קריסת חברות המשכנתאות בארה"ב והירידות החדות בבורסות העולם ובארץ וקריסתה של חברת חפציבה תרמו לעליית שיעורי משכנתאות. שיעור עליית  הריביות צפוי להתייצב וטווח ניידות הריביות צמודות המדד בחודשיים הקרובים צפוי לעמוד על %0.2 – %0.3 לכל היותר" .

מנתונים שהגיעו לידיעות אחרונות עולה כי הבנקים המרכזיים העלו את הריביות במסלולי משכנתאות קבועות צמודות ריבית:

 משכנתא קבועה צמודת מדד

אורך בשנים

ממוצע כללי לפני קריסת חפציבה

 בנק מזרחי/ טפחות

 משכנתאות מעודכנות

בנק משכן

משכנתאות מעודכנות

בנק לאומי משכנתאות מעודכנות

   שנים10

%3.7

%4.2

%4.3

%4.3

שנים 15

%3.85

%4.45

%4.5

%4.6

שנים 20

%4.1

%4.7

%4.7

%4.75

 

 

לעליית הריבית של המשכנתאות בתקופה האחרונה תרם גם משכנתאות הסאב-פריים בארה"ב שהשפיע על הבורסות ברחבי העולם השפיעה גם על שוק ההון המקומי. כתוצאה מירידות השערים החדות בתל אביב עלו עלויות גיוס הכספים  של הבנקים בישראל המשמשים להלוואות ולמשכנתאות ולכן הבנקים "מגלגלים" את העלויות אל עבר לקוחותיהם.

להערכת AMG משכנתאות, גוף ייעוץ חוץ בנקאי אובייקטיבי המתמחה בענף המשכנתאות והבנקאות למגזר הפרטי והעסקי בישראל, עליית הריביות במשק צפויה לפגוע גם בשוק מיחזור המשכנתאות. מנתוני AMG עולה כי ל-%25  מבעלי המשכנתאות עדיין כדאי בתנאי השוק הנוכחיים למחזר את הלוואתם. העלאת הריבית הצפויה על המשכנתאות תקצץ את פלח שוק זה ותהפוך את  מיחזור המשכנתא לכדאית  רק עבור לווים בעלי תקופה לסילוק של מעל ל15 שנים, יתרה לסילוק של 250,000 ש"ח ומעלה ושיעור ריבית ממוצע של %5.25 צמוד מדד וכן לכל בעלי המשכנתאות בעלי מסלולים דולריים ומשתנים. למעשה מדובר בלווים שלקחו משכנתא לתקופה של מעל ל-20 שנים בין השנים2001 – ועד לאמצע שנת 2006.

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם