לקחת, למחזר, לוותר? מהו הדבר הנכון לעשות?

הלוואת המשכנתא היא ככל הנראה הלוואה הגדולה ביותר שניקח.
לא משנה כמה הון אישי התחלתי יש לנו וכמה אחוזים נוספים נצטרך להשלים כדי לרכוש את הבית שאנו חפצים בו – ההוצאות יכולות להגיע לאלפי שקלים בחודש ולכן מדובר בהוצאה כבדה עבור כל משפחה ממוצעת.
אם לא תבחנו את השטח ותבדקו היטב אזור משכנתא כדאי לכם לקחת, באילו ריביות ובאיזה החזר חודשי, אתם עשויים לסיים את הליך המשכנתא עם הוצאה כבדה שייתכן שלא תוכלו לעמוד בה לאורך זמן ותתגלה כהחלטה לא נכונה שלקחתם מבחינה פיננסית.
כדאי להתייעץ עם יועץ משכנתאות מקצועי ומנוסה שליווה עשרות או מאות זוגות ומשפחות בהליך קבלת משכנתא ומכיר כבר מצבים וסיפורים שונים ויכול להתאים עבורכם את המסלול המתאים ביותר שתוכלו לעמוד בו לאורך זמן.

יועץ משכנתאות

לקחת או לוותר על ההצעה שנותנים לנו?

כאשר אנו באים לקחת משכנתא חשוב שנבחן את הריביות הקיימות בשוק ואת המסלולים האטרקטיביים ביותר שבנקים יכולים להציע לנו באותה תקופה.
מכיוון שלאורך השנים החוקים והריביות בבנק ישראל עשויים להשתנות בנוגע לריבית הפריים וכן לנטילת משכנתאות ותנאי ההחזר שלהן כדאי יהיה לכם לבדוק את השטח, אם לא באמצעות יועץ משכנתאות מקצועי אז לפחות בעצמכם.
אלו מספר דברים שאתם רוצים לבדוק:

  • את גובה ריבית הפריים המעודכנת במשק באותה תקופה.
  • מה אחוז המשכנתא הטוב ביותר שתוכלו לקבל ומהו האחוז הממוצע שבדרך כלל הבנקים מספקים.
  • קראו מספר מאמרים בנושא משכנתא וכיצד להתנהל מול יועץ המשכנתא של הבנק כיוון שבסופו של יום הוא מייצג את הבנק ואת האינטרסים של המעסיק שלו ולא את אלה שלכם.
  • בצעו חישובים לגבי ההכנסות וההוצאות שלכם וגובה ההחזר החודשי שתוכלו לעמוד בו.
  • בדקו מה גובה ההון האישי שלכם וסך המשכנתא שתצטרכו לקחת בהתאם להוצאה הצפויה על הנכס. קחו בחשבון גם הוצאות נלוות לרכישת הנכס, עלויות שיפוץ ועוד.

 

בהתאם לכל המידע שתצברו תוכלו להגיע עם יותר ביטחון אל הבנק ולוודא שאתם אכן מקבלים את ההצעה האטרקטיבית ביותר שתוכלו להשיג.
לא בושה לוותר על הצעה בבנק אחד או לשים אותה על הולד ולבדוק הצעה נוספת מבנקים אחרים.

מתי נרצה למחזר את המשכנתא?

מחזור משכנתא היא פעולה אשר לוקחת את כל סך המשכנתא הנוכחי שנותר לכם לשלם לאחר תקופת תשלום מסוימת ופורס אותה מחדש לתקופת תשלום ארוכה יותר.
היתרון הוא שההוצאה החודשית שלכם תפחת והחיסרון הוא שתתחילו לשלם את הריביות מחדש.
אם תצליחו להשיג מחזור משכנתא במסלול אטרקטיבי יותר כמו למשל במקרה של שינוי בחוק לגבי ריביות המשכנתא אז פעולה זו יכולה להשתלם במיוחד.
אחר בצעו מחזור למשכנתא רק אם ההוצאה החודשית כבדה עליכם ואין לכם ברירה.