ירידה של כ-25% בביקוש למשכנתאות חדשות בחודש האחרון

עמית קמינסקי, מנכ"ל קבוצת AMG: "האטה בביקושם למשכנתאות מהווה הזדמנות למחזור משכנתאות שנלקחו בעבר תוך כדי השגת תנאים טובים יותר, החזרים נוחים יותר וחסכון ניכר בעלויות המשכנתא"

סממני המחאה החברתית, ששוטפת את הארץ בשבועות האחרונים, נותנים אותתם בשוק המשכנתאות. קבוצת AMG, חברת ייעוץ המשכנתאות הוותיקה והגדולה בישראל, מדווחת על ירידה של כ-25% בביקוש למשכנתאות חדשות בחודש האחרון.

לדברי עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות, המתמחה בייעוץ וליווי לנוטלי משכנתאות, "בשבועות האחרונים ניכרת האטה חדה בביקושם למשכנתאות חדשות. זאת על רקע מחאת האוהלים והמחאות הנוספות, ועל רקע הציפיה כי הצעדים בהם ינקוט ראש הממשלה יובילו לירודות מחירים בשוק הנדל"ן". יחד עם זאת, להערכת קמינסקי מדובר בציפיות לא ריאליות וכי בתקופה הנראית לעין לא צפויות ירידות מחירים. "גם אם כל צעדי הממשלה יצליחו, הרי שאת המחסור החריף, והאמתי, בדירות ייקח שנים להשלים, ורק אז נראה ירידות מחירים" אומר קמינסקי.

להערכת קמינסקי, הירידה שמורגשת היא בהתעניינות לגבי משכנתאות חדשות המיועדות לרכישה עתידית של דירה, בעיקר בקרב זוגות צעירים הרוכשים דירה ראשונה. לדבריו, עיקר הפעילות של בנקי המשכנתאות בתקופה זו הוא בטיפול במשכנתאות של רוכשים שביצעו כבר רכישות בחודשים האחרונים וכעת צריכים לקבל את המימון לשם כך.

לדברי מנכ"ל AMG משכנתאות, בשל גל הביקושים לנדל"ן, שהגיע לשיא בחודשים האחרונים, הבנקים למשכנתאות נערכו בהתאם, הגדילו את מצבת כוח האדם המטפל בבקשות למשכנתא ופתחו סניפים ועמדות נוספות. "הבנקים מעוניינים לשמור על המחזורים שראינו טרם גל המחאות" אומר קמינסקי, "בשל ההאטה בפעילות בתחום המשכנתאות, זה הזמן בו הבנקים יגלו גמישות גבוהה יותר ויציעו תנאים טובים למשכנתאות, אולם סביר להניח שהציבור ימשיך לשבת "על הגדר" בזמן הקרוב". "לכן" ממליץ קמינסקי, זה הזמן דווקא לאלו שכבר לקחו משכנתאות בשנים האחרונות למחזר את ההלוואה אותה נטלו ולהשיג תנאים טובים יותר, החזרים נוחים יותר וחסכון ניכר בעלויות המשכנתא".

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם