זינוק חד בביקוש למיחזורי משכנתאות: למעלה מ- 30% מהמשכנתאות שנלקחו באפריל הן משכנתאות ממוחזרות

לוגו עיתונות

AMG משכנתאות: "ריביות השפל במשכנתא הפכו את המיחזור לאטרקטיבי מאד ולווים רבים יכולים לקצץ עשרות אלפי שקלים באמצעות מיחזור המשכנתא".

זינוק חד בביקוש למיחזורי משכנתאות. מנתוני AMG משכנתאות עולה כי למעלה מ- 30% מהמשכנתאות שנלקחו בחודש אפריל הן משכנתאות ממוחזרות ולא משכנתאות עבור רכישת דירה. מהנתונים עולה כי מדובר בזינוק חד בביקושים למיחזורי משכנתאות מתחילת השנה. עפ"י נתוני AMG משכנתאות המתמחה במתן ליווי ויעוץ בענף המשכנתאות בארץ, עולה כי בינואר השנה עמד היקף הביקוש למיחזור משכנתאות על 6% בלבד, בעוד שהיום עומד הביקוש על 31%. ב- AMG משכנתאות מעריכים כי אנו צפויים להמשך המגמה בתקופה הקרובה, כל עוד הריבית על המשכנתאות נמצאת בשפל. עוד עולה מהנתונים כי כ- 28% מהמשכנתאות שנלקחו, נלקחו  לצורך קניית דירה חדשה ו- 72% נלקחו לצורך קניה של דירה יד שנייה.

מיחזור המשכנתא (לקיחת משכנתא חדשה שתחליף את הקיימת) הפך ללהיט עולה בקרב בעלי משכנתאות. לווים רבים החליטו לנצל את השפל חסר התקדים בשיעורי הריבית על המשכנתאות וניגשו לבנק בכדי לבדוק האם מיחזור המשכנתא הנו כדאי ואטרקטיבי גם במקרה שלהם. מנתוני AMG משכנתאות עולה כי קרוב ל 70% מהמשכנתאות בשוק הן כדאיות למיחזור בריביות של היום. אחוז זה מחייב כל בעל משכנתא לבצע בדיקה מקיפה של אפשריות מיחזור המשכנתא שלו.

"נתח שוק מיחזורי המשכנתאות קפץ ב- 25% בארבעת החודשים האחרונים. מנתוני החברה עולה כי בעוד שבחודש דצמבר מיחזרו כ – 6% מהלווים (מתוך סך כל העסקאות שנעשו), בחודש אפריל, האחוזים עלו ל 31%", אומר עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות.

"הרווח ממיחזור המשכנתא יכול לנוע בין עשרות בודדות של אלפי שקלים ולהגיע גם למאות אלפי שקלים כאשר הכל תלוי בגובה המשכנתא, המסלול בה המשכנתא נלקחה וכמובן גובה הריבית. לדוגמה: לווה שלקח משכנתא לפני שנתיים והיתרה לסילוק עמדה על 421,000 ₪, מיחזר את המשכנתא ובכך חסך מעל 60,000 ₪ שהם כ 15% מהחוב לבנק. דוגמה נוספת היא של לווה אשר היתרה לסילוק עמדה על 1,980,000 ₪. במקרה זה, בעקבות מיחזור המשכנתא חסך הלווה כ 380,000 ₪ באמצעות המיחזור", אומר קמינסקי.

חשוב לציין כי הריביות הנמוכות (ממוצע של 4.12% כפי שהיו בחודש שעבר) יחד עם המרווחים הנמוכים בכל המסלולים השקלים (לדוגמה מרווח של מינוס 1 או יותר המקובל היום בריבית הפריים) יצרו חלון הזדמנויות שסביר להניח שלא ימשך תקופה ארוכה. "חלון זה מחייב אנשים לבדוק את הלוואת המשכנתא הקיימת שלהם ובנוסף, מומלץ לזרז את תהליך רכישת נכס למי שיושב על הגדר ולנצל את הריביות והמרוויחים הנמוכים של המשכנתאות", מוסיף קמינסקי.

לכתבה המלאה כלכליסט

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם