התמוטטות שוק המשכנתאות בארה"ב

הרבה אנשים שואלים מה בדיוק קורה בארה"ב, מהו משבר המשכנתאות, מה הוביל אליו, ואיך זה יכול להשפיע על הכלכלה העולמית.

נתחיל בהתחלה: מהו משבר המשכנתאות? בעיקרון, לפני שעונים על זה, צריך להבין מהי משכנתא. משכנתא היא הלוואה לטווח ארוך על סכום גדול מאוד, שמולה מוצב נכס כזה או אחר. אם הלווה לא מחזיר את סכום הלוואת המשכנתא, הבנק מעקל את הנכס שהוצב מולה כביטחון. ולכן, כאשר לוקחים משכנתא נוהגים לוודא שאפשר לשלם את ההלוואה, כדי לא לאבד את הנכס. בנוסף, חשוב לוודא ששווי הנכס גדול מערך המשכנתא, אחרת ללווה לא תהיה מוטיבציה לשלם את הלוואה. כמו כן, חשוב לדעת שבמהלך תקופת המשכנתא אדם בד"כ משלם בחזרה, בגלל הריביות, כמעט כפול ממה שהוא לווה במקור, ביום לקיחת המשכנתא.

וכאן מתחיל המשבר. בישראל, הלוואת משכנתא לא יכולה להיות גדולה יותר מ70% מערך הנכס, כדי לוודא, כאמור, שללווה יש אינטרס להחזיר את ההלוואה – כי אם לא, הוא יאבד נכס ששוויו גדול מההלוואה. אבל בארה"ב, משכנתאות שימשו שביטחונות להרבה מאוד פעילויות כלכליות, והיה צורך עז בעוד ועוד משכנתאות, שיבטחו עוד ועוד פעילויות כלכליות – וככה הסכימו הבנקים לפתוח את שערי המשכנתא להרבה אנשים שהיו מסורבי משכנתא בעבר, כלומר אנשים שלא יכלו להבטיח החזר של המשכנתא, ושלא היה להם הון עצמי מספיק כדי לשלם את 30% הנותרים כדי לקנות את הבית. המשכנתאות גדלו גדלו, וניתנו משכנתאות בערך של 120% מערך הנכס ואפילו יותר. כיוון שההלוואות היו גדולות והאנשים לא יכולו להוכיח שהם ישלמו בעתיד, הבנקים דרשו ריביות גדולות, מה שגרם לאנשים לשלם אפילו יותר מכפול מערך המשכנתא – הרבה מאוד אנשים שילמו פי שתיים וחצי ואפילו שלוש מערך המשכנתא שהם לקחו, וזה מגיע בקלות לפי ארבע מערך הבית. לא כולם יכלו לעמוד בהלוואות כאלו, והבנקים החלו לעקל בתים. הערך היחיד של בית לבנק כמובן, הוא במכירתו – אבל הבית היה שווה הרבה פחות מהמשכנתא שניתנה ללווה! והרבה פעמים הבנקים היו צריכים למכור את הבית בהפסד כדי למכור אותו מהר ולהחזיר את כספם.

חוק כלכלי בסיסי הוא חוק ההיצע והביקש. כאשר הביקוש גבוה וההיצע נמוך, התחרות היא בקרב הקונים והמחיר עולה. כאשר ההיצע גבוה והביקוש נמוך, התחרות היא בקרב המוכרים והמחיר יותר. כאשר אנשים התחילו לאבד את בתיהם, הבנקים התחילו למכור אותם – ואז ההיצע גדל, וכמובן, המחיר ירד. ראו זאת אנשים שלקחו משכנתאות על בתיהם, ופתאום הם הבינו משהו נוראי – הם לקחו משכנתא בערך של 120% מהבית, ופתאום הבית שווה פחות, מה שאומר שהמשכנתא עכשיו שוות ערך ל150% מערך הבית, והם ישלמו עד פי חמש מערך הבית שלהם! בשביל מה? עדיף לתת לבנק לעקל את הבית ולקנות בית חדש, זול יותר, עם משכנתא חדשה, קטנה יותר. ואז התחילה תגובת שרשרת – מחירי הביתים ירדו, אנשים סירבו לשלם את המשכנתאות שלהם, בתים עוקלו ושוב מחיר הבתים ירדו, ואז יותר ויותר אנשים סירבו לשלם את המשכנתאות שלהם, ויותר ויותר בתים עוקלו. בתוך המרח הזה הבנקים איבדו הרבה מאוד כסף – הם נתנו הלוואות בערכים גבוהים משווי הבית, ומכרו את הבתים בפחות כסף ממה שהיה שוויו בעת לקיחת המשכנתא… וכך התחילה ההתמוטטות הכלכלית הגדולה בארה"ב…

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם