העלאת הריבית אולי תעזור לזוגות צעירים שמחפשים דירה, אבל פוגעת קשות בהרבה יותר זוגות הצעירים שיאלצו לשלם יותר על המשכנתא

"למרות העלאת הריבית, משכנתא בריבית פריים אטרקטיבית יותר ממשכנתא צמודת מדד"

"העלאת הריבית ע"י בנק ישראל נועדה, אולי, לצנן את שוק הנדל"ן ולאפשר לזוגות צעירים שמחפשים דירה, אבל פוגעת קשות בהרבה צעירים ובעלי משפחות שיאלצו לשלם מדי חודש הרבה יותר על המשכנתא אותה לקחו". כך אומר היום עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות, בעקבות החלטת הנגיד להעלות את הריבית במשק בחצי אחוז לרמת ריבית פריים של 4% . לדבריו, בתוך כשנה וחצי בלבד, הריבית עלתה 9 פעמים ונוטלי המשכנתא הממוצעת ישלמו למעלה מ-658 ₪ בכל חודש עבור המשכנתא אותה לקחו. "נראה כי כולם עסוקים בדאגה כיצד למנוע את עליית מחירי הדירות, אבל שוכחים בדרך את מאות אלפי הצעירים שכבר רכשו דירה למגורים והם נאלצים להוציא אלפי שקלים נוספים מדי שנה".

בעקבות העלאת הריבית בחצי אחוז ההחזר החודשי למשכנתא ממוצעת של 500,000 ₪, בריבית פריים, לעשרים שנה יעלה ב – 126 ₪ מהחזר חודשי של 2,836 ₪ כיום ל-2,962 ש"ח. למרות זאת, ב-AMG משכנתאות אומרים היום כי ריבית הפריים עדיין אטרקטיבית ביחס לחלופות. זאת למרות שהיא הופכת להיות יקרה יותר ומייקרת את ההחזר החודשי. לדברי קמינסקי, היות ויעד האינפלציה עומד על 2% עד 3%, לווי המשכנתא בריבית צמודת המדד יצטרכו להוסיף זאת להחזר ההלוואה.

קמינסקי מדגיש כי יש לזכור כי ריבית הפריים צפויה להמשיך ולעלות ויש לקחת בחשבון כי בזמן הקרוב היא עשויה להגיע ל-5% ולפיכך יש לראות כי יכולת ההחזר של הלווה לא נפגעת ברמת פריים זו.

לדבריו, גם אם הצפי הוא שהפריים תעלה במהלך השנה עד ל – 5% והמשמעות היא שההחזר החודשי הממוצע יעלה ב – 690 ₪ מתחילת העלאות הריבית, עדיין ישתלם יותר לקחת משכנתא על בסיס ריבית הפריים. זאת כל עוד הריבית על המשכנתא צמודת המדד והמדד עצמו יהיו גבוהים יותר מריבית הפריים.

יחד עם זאת, קמינסקי חוזר על ההמלצה לקחת עד 50% בפריים והשאר בריביות צמודות מדד משתנות לתקופות הארוכות או קבועות לתקופות הקצרות, וכן לשלב רכיב מט"חי של 10% עד 15% מההלוואה.

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם