הנפילה החדה בשער היורו חוסכת עשרות אלפי שקלים לנוטלי המשכנתאות

עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG  משכנתאות: בכ-15% מהמשכנתאות יש רכיב הצמוד ליורו וצלילת המטבע האירופי מהווה הזדמנות נדירה למיחזור

בעוד היצואנים נפגעים מהנפילה החדה בשער היורו, נוטלי המשכנתאות דווקא יכולים להרוויח מכך, והרבה. מבדיקה שנערכה ב – AMG משכנתאות המתמחה בייעוץ וליווי נוטלי משכנתאות עולה כי צלילת שער היורו מרמה של כ – 5.5 ₪ ליורו, (עד ספטמבר 2009), לרמה של 4.83 ₪ כיום עשויה לחסוך לנוטלי המשכנתאות עשרות אלפי שקלים בהחזר לבנק.

לדברי עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות, על מנת להבין את ההזדמנות שנוצרה יש להסביר את נושא הלוואות המשכנתא צמודות  היורו. "לווה שהחליט לקחת את הלוואת המשכנתא, או חלק ממנה,  ביורו נצמד לשער היורו ביום נטילת ההלוואה. כלומר, היה והלווה לקח 100,000 יורו ביום ששער המטבע עמד על 5.5 ₪ ל 1 יורו, הרי שהוא קיבל 550,000 ₪ שמועברים למוכר הדירה. היות ושער המטבע ירד ל – 4.83 ₪ ל יורו, הרי שהחוב של הלווה יורד ל 483,000 ₪. כלומר אם הלווה שנטל משכנתא צמודת יורו ימחזר כיום את ההלוואה, ויקח במקומה הלוואה שקלית, הוא יצטרך להחזיר לבנק עשרות אלפי שקלים פחות מהסכום אותו לווה".  להערכת קמינסקי כ- 10%-15% מהמשכנתאות בארץ נלקחות, חלקן או במלואן, במסלול צמוד ליורו.

לשאלה האם כדאי להמתין לירידה נוספת של היורו בטרם יהיה כדאי למחזר את המשכנתא אומר קמינסקי כי הירידה החדה בשער היורו מהווה הזדמנות נדירה למיחזור והשאלה האם היורו ימשיך לרדת היא ספקולטיבית. "נראה שעדיף לחסוך כבר היום עשרות אלפי שקלים ולא להסתכן שהיורו יחזור שוב, ובמהירות, לרמתו הרגילה".

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם