הלוואת משכנתא

זוהי שאלה שנמצאת על שפתיהם של רבים וטובים מבני הארץ, אשר חפצים לקנות נכס בארץ ישראל, וחולמים על בית קטן עם גדר לבנה כמו שהם רואים מיום היוולדם על מיכלי הקוטג' – גבינה שגם היא עצמה נקראת על שמו של סגנון בניה כפרי, סוג מבנה דו או תלת קומתי העומד לו בדד במרחב מוריק ופורח שמאכן בתוכו את כל רמותיה של החלום וההוויה הישראלית – חופש מרדיפה ושגשוג. וזה משעשע שאת החלום הזה, את ההוויה הזאת עצמה מנסים להשיג בני ישראל המודרניים ע"י לקיחת משכנתא. במעין פארפאזה על הביטוי היהודי הנושן, משכנתא היא צעידה מחירות לעבדות, מחופש לשעבוד, מחיים של עבודה מאושרת לעולם שבו אתה, חייך ומשפחתך שייכים לפרעה המודרני – הבנק!

כן, הסיוט האורווליאני הישן על עולם דיקטטורי נוראי שעזר להקים את העולם החופשי ותמך בקפיטליזים החזירי נסוג עכשיו בפני הסיוט המודרני יותר של כותבי ז'אנר ה"סייברפאנק", שתיאר מציאות שבה הכסף הוא חזות הכל, וחייו של אדם שווים מחיר מדוייק, הנקבע לפי ערכו לתאגיד המעסיק אותו. זהו העולם שבו אנו חיים כרגע, ואם אתם לא רואים את זה, זה רק כי כמו תושביו של אותו עולם בלהות מסוגנן, אתם עמוק בתוך המערכת, מחוברים אליה וחיים אותה, וזה מאפשר לה לעוור אותכם לעוולותיה. יותר מכך, ישנה ההרגלה האינסופית למערכת – כמו כלביו של פאבלוב, למדתם להושיט את כרטיס האשראי לפתוח את הארנק לכל מי שדורש את זה בלהיטות מספקת, החל מהבנק, שדורש תשלום פעוט על דברים כמו החזקת הכסף שלכם, השבתו לכם ועצם קיומו. נשמע מזעזע? אבל אתם משלמים עמלת שורה על כל דבר…

ויותר מהכל מייצגת את השעבוד האינסופי הזה הלוואת המשכנתא. הלוואת המשכנתא היא התגלמות הסיוט הנושן, הפחד המרקסיסטי מחמדנות קפיטליסטית אינסופית. זוהי הלוואה אכזרית ומרושעת המשעבדת את כל רכושו עלי אדמות של אדם לבנק, עד שיחזיר את ההלוואה. וכמובן, יש כאן אלמנט לא קטן של רווח לבנק והפסד ללווה – המשכנתא כוללת בתוכה ריבית, למראית עין נמוכה אבל למעשה עצומה, שגורמת לרוב האנשים לשלם בין פי שתיים לפי שלושה מהסכום המקורי שהם לוו חזרה לבנק. אדם שלוקח משכנתא לשלושים שנה, יכול בוודאי לחסוך במשך עשר שנים ואז פשוט לקנות בית. למעשה, עם תוכניות חיסכון והשקעה נבונה, הוא יכול להכפיל את כספו בחמש שנים, לקנות בית ולחיות באושר ועושר לנצח. כמובן, הבעיה היחידה היא איפה הוא יחיה בנתיים, בעודו חוסך את כספו, וזה בד"כ הדרך שבה הבנקים לוכדים את טרפם. "זה כמו לשלם שכירות", יגיד לך פקיד הבנק, בעודו מנסה להראות תמים וישר ככל האפשר. אבל… זה לא. זה הרבה יותר יקר משכירות, וזה שם כדי קל לנצל אותך. אבל יום אחד המהפכה תגיע, ואנחנו נהיה חופשיים מעולם של פקידי משכנתא קרירים וחסרי מצפון!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם