הדירות יתייקרו

לוגו עיתונות

סגן נשיא הקבלנים, היזמים דמרי וזיסמן ופעילי נדל"ן צופים עלייה בביקוש לדירות, שיביא להתייקרותן משום שההיצע לא יגדל

ביטול המע"מ על דירות לזוגות צעירים יביא לעלית מחיריהן – זו הדעה הכמעט-כללית שהושמעה (יום ג', 18.3.14) בתגובה להצעת שר האוצר לבטל את המע"מ של 18% לזוגות צעירים עם ילדים שיקנו דירה ראשונה.

סגן נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, היה אולי החריף מכולם, כשהגיב: "זהו עוד בלון ניסוי של שר האוצר. הביקוש לדירות יגדל, והמחירים יעלו". נשיא ההתאחדות, נסים בובליל, היה מתון יותר, ובירך עקרונית על ההצעה. עם זאת, אמר כי "טרם קיבלנו פרטים, ובבוא העת נבחן את ההצעה ופרטיה".

היזם יגאל דמרי אמר אף הוא: "ביטול המע"מ יביא לגידול חד בביקוש לדירות, והתוצאה תהיה שהמחירים יעלו, כי ההיצע לא יגדל".

גם מנכ"ל קרדן נדל"ן, מיכאל זיסמן, צופה עליה חדה בביקוש, שיביא לעלית מחיריהן של הדירות העממיות והבינוניות.

היזם חנן מור מתייחס להצעה בחשדנות, ומביע ספק אם בכלל תצא לפועל. גם היזם אברהם קוזניצקי, בעל השליטה בחברת מנרב, מביע ספק אם ההצעה תצא לפועל.

 

"הצעה פופוליסטית"

שמאי המקרקעין הוותיק אהוד המאירי: "זוהי הצעה פופוליסטית. כל עוד הביקוש לדירות גדול מההיצע, כל הוזלה תביא לעלית מחירים . הקבלנים ישאירו את מחירי הדירות ללא שינוי, ואת המע"מ שהקונים יחסכו כביכול, יעבירו מוכרי הדירות לכיסם".

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות איי.בי.איי., אמר שהוזלת הדירות תגדיל את הביקושים, והתוצאה תהיה שחלק מההוזלה יזרום לקופותיהם של הקבלנים והיזמים.

עמית קמינסקי, מנהל חברת יעוץ המשכנתאות אי.אם.ג'י., צופה התנפלות על הדירות, שתביא להתייקרות.

עו"ד זיו כספי, המטפל בעסקות נדל"ן רבות, אומנם מברך על ההצעה לבטל את המע"מ, אך מזהיר שהתוצאה תהיה שהמחירים יישארו ללא שינוי, והקבלנים ירוויחו. כדי למנוע זאת, הוא מציע שמחירי הדירות אומנם יישארו ללא שינוי, אך הקונים ידווחו לרשות המיסים על העסקה, וזו תשלם להם את סכום המע"מ.

 

"הפתרון – לייבא פועלי בניין"

כמה מהמגיבים, כדוגמת היזם אפרים שקדי, מציעים להגדיל את הצע הדירות על-ידי יבוא פועלי בנין. גם מנכ"ל קרדן מיכאל זיסמן אומר, שהפתרון הוא לייבא פועלי בנין. נושא זה נתון לאחריותו של שר הכלכלה נפתלי בנט. על-פי הערכה, חסרים היום בשוק כ-20,000 פועלי בנין, וגם זאת לאחר שמביאים בחשבון אלפי פועלי בנין מיהודה ושומרון המגיעים מדי יום לעבודה בישראל. קיים גם מחסור במנהלי עבודה ובמהנדסי בנין.

 

לכתבה המלאה ב- NEWS1

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם