בנק ישראל פוגע בזוגות הצעירים

לוגו עיתונות

בכירים בענף הנדל"ן: "בנק ישראל פוגע בזוגות הצעירים"

גורמים בענף יוצאים נגד החלטת הבנק להגביל את המשכנתאות הניתנות בריבית משתנה: "בנק ישראל מעניש את הזוגות הצעירים על מחדלי הממשלה בהסדרת ההיצע בשוק הדיור; רכישת דירה הופכת לסמל סטטוס"

בראיון ל- NRG מציין קמינסקי כי "מחירי הדירות לא יושפעו" ומעריך כי למגבלה החדשה של בנק ישראל לא תהיה השפעה על זוגות צעירים, היא לא תשפיע על מחירי הדירות ולא תפחית את הפעילות בשוק המשכנתאות.

כמו כן למגבלה לא תהיה השפעה על זוגות צעירים והיא לא תימנע נטילת משכנתאות גבוהות, זאת בניגוד להחלטה הקודמת של הנגיד ולפיה הוטלה הגבלה על היקף המימון.

המגבלה הקודמת חייבה את הזוגות הצעירים להעמיד סכום ראשוני גבוה יותר, זאת כיוון שכיום ריבית הפריים הממוצעת והריבית הקבועה צמודת המדד הינן כמעט זהות: ריבית הפריים היום הינה 4.5% כאשר המרווח הממוצע אותו מעניקים הבנקים לנוטלי המשכנתאות הינו פריים מינוס 0.6%, כלומר ריבית של 3.9%. ואילו הריבית הקבועה צמודת המדד ל-20 שנה עומדת כיום אף היא על 3.9%.

"מדובר בצעד שנועד לשמור על יציבות המערכת הבנקאית ולוודא שנוטלי המשכנתאות יוכלו לעמוד בהחזרים החודשיים, גם בתקופה בה צפויה עלייה בריבית", ובנוגע להשפעת המהלך על ענף המשכנתאות כולו, קמינסקי מעריך כי צעד זה של בנק ישראל לא ימנע לקיחת משכנתאות ולא יפחית את הפעילות בשוק המשכנתאות.

בנוגע לתמהיל המשכנתא המוצעת, קמינסקי ממליץ לנצל את תקרת ריבית הפריים המותרת ואת השאר לפצל כש-40% במסלול צמוד מדד ואת היתרה לפצל בין הלוואה צמודת מט"ח או הלוואה קבועה לא צמודה.

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם