בכיר באוצר: תוכנית לפיד משקפת פאניקה

לוגו עיתונות

בכיר באוצר אמר היום כי תוכניתו של יאיר לפיד לבטל את המע"מ על קניית דירה ראשונה משקפת פאניקה ואובדן דרך. "כל כלכלן מתחיל יודע כי הפתרון למצוקת הדיור הוא הגדלת היצעים ולא הגדלת הביקושים. שר האוצר פועל הפוך, לאחר שכל ניסיונותיו להגדיל את ההיצעים לא צלחו", אמר הבכיר.

הבכיר ציין כי בדירה חדשה שמחירה 1.5 מיליון שקל באזור המרכז, עלות הקרקע כ–400–500 אלף שקל, ומביטול המע"מ ייהנו בעיקר הקבלנים, קצת המדינה כבעלת הקרקע ופחות מהם הרוכשים.

הבכיר ציין כי נושא ביטול המע"מ עלה באוצר כמה פעמים בעבר ותמיד נדחה על ידי הדרג המקצועי. לדבריו, שר השיכון הקודם, אריאל אטיאס, שרצה לפתור את מצוקת הדיור, הבין שסבסוד רוכשי דירות באזורי הביקוש יגרום לעליית המחירים ולכן הוא סבסד דירות רק בפריפריה. מנכ"ל משרד השיכון הנוכחי, שלמה בן אליהו, ניסה מהלך של ביטול מע"מ מיד עם כניסתו לתפקיד ב–2013, אלא שבכירי האוצר, הורידו אותו די מהר מהמהלך.

לדברי הבכיר, הדוגמה הטובה ביותר למה צפוי לקרות אם תתקבל הצעת לפיד, ניתנה ברבעון האחרון של 2013, עם מענק ירושלים שבו הוענקו 100 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה מקבלנים ברבעון האחרון של 2013. המענק הביא לשיא בעסקות בירושלים, הקפיץ את מחירי הדירות ומי שהרוויחו מהמהלך היו הקבלנים ולא רוכשי הדירות. כעת מדובר על מענק גדול יותר, של 200 אלף שקל, בהנחה של דירות במחיר של כ–1.6 מיליון שקל.

בכירים באוצר אמרו אתמול כי התניית המענק בשירות צבאי, לא עומדת במבחן החוק, ואנשי משרד המשפטים ידאגו להוציא אותה מהצעת השר לפיד, כשתוגש להם, אם לא תוסר קודם לכן מהתוכנית על ידי היועץ המשפטי של המשרד. לדבריהם, אנשי לפיד היו ערים למכשלת כושר ההשתכרות, ולכן בהצעת החוק שלהם מופיע התנאי שאחד מבני המשפחה עובד. זאת מתוך ידיעה כי במשפחות ערביות הגבר עובד ובמשפחות חרדיות האישה עובדת.

לדברי הבכירים, אנשי רשות המסים נעמדו בעבר על רגליהם האחוריות נגד כול ניסיון להנהיג מע"מ אפס, בראש ובראשונה ברכישת דירות חדשות, כולל ברכישת דירות חדשות על ידי זוגות צעירים ועסקות פינוי בינוי. ההתנגדות שלהם נומקה בתקדים, בחשש מהעלמות מס, וגם בשל אובדן הכנסה, במקרה של לפיד מדובר באובדן הכנסה של 2–3 מיליארד שקל בשנה. לא ברורה עמדת רשות המסים להצעת לפיד.

ח"כ פנינה תמנו־שטה, מיש עתיד, סיעתו של לפיד, אמרה בתגובה ליוזמת שר לבטל את המע"מ לרוכשי דירה ראשונה: "סוף סוף הקופה תשרת את טובת הציבור ולא להיפך". לדבריה, "הורדת המע"מ היא צעד דרסטי וחשוב שאותו עשה באומץ שר האוצר. באנו לשנות ואין ספק ששר האוצר ממקד את האנרגיות והחשיבה סביב מתן פתרונות מידיים לצעירים החיים במדינה הזאת, למי שתורם, עובד ורוצה בית. מדובר במהלך שיעלה למדינה כ–2 מיליארד בשנה. עד עתה היו ניסיונות להוריד את מחירי הדיור ללא הועיל, תקופה שבה ביקשו מהציבור סובלנות והקשיחו את התנאים לרכישת דירה. במהלך הנוכחי יש שינוי חשיבה תוך ניסיון לפתור את הבעיה באופן שיבוא לקראת הציבור ששלח אותנו לפתור אותה".

לדעת רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI, הרעיון לבטל את המע"מ על רכישת דירות חדשות על ידי זוגות צעירים, "אינו מוצלח במיוחד. הפתרון של לפיד מעודד ביקושים במקום למתן אותם. ברור כי חלק מההנחה שאמורה להגיע לזוגות צעירים תלך בסוף לקבלנים. מה שצריך לעשות זה לדחוק את רגלי המשקיעים ולא לעודד זוגות צעירים להשתעבד לכל החיים. מוטב שלפיד יקשיב לדברי נגידת בנק ישראל, בדבר העלאת נטל המס על משקיעים, באמצעות מס רכישה או מס רכוש".

ארז כהן, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר אמר על יוזמת לפיד כי "זהו צעד ראשון בכיוון הנכון, אבל לא תהיה לו משמעות רבה לגבי מחירי הדיור, ללא שינוי מהותי בתפישה וללא הגדלה משמעותית של היצע הדיור. ביטול המע"מ לדירה ראשונה חשוב בהחלט לזוגות צעירים וכאלה שאין להם דירה. יש לו משמעות חברתית וכלכלית רבה. הוא יאפשר בפועל הנחה של כ–200–250 אלף שקל על דירה ממוצעת, קל וחומר דירות בפריפריה שמחיריהן נעים בין 800 אלף שקל לכ–1.2 מיליון שקל. עם זאת, לצעד זה לבד לא תהיה השפעה על שוק הנדל"ן בכלל ומחירי הנדל"ן בפרט. כדי לייצב את השוק אני ממליץ לקדם את הרפורמה בחוק התכנון והבנייה, שמשמעותה קיצור משמעותי של תהליכים ביורוקרטיים, להקל משמעותית על היזמים מבחינת המיסוי, בראש וראשונה מחירי הקרקע המשווקת על ידי רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), וכן הקלת המיסוי על תשומות בנייה דוגמת ברזל ומלט, ויבוא משמעותי יותר של כוח עבודה מיומן. כל אלה, ביחד, עשויים להוריד את העלויות עד כ–25%–30% וזה מה שייצור את המהפכה האמיתית בשוק הדיור".

משה פלדמן, הבעלים של אתר "כאן בונים" אמר כי "מתוך הנתונים שנאספו על ידי מחלקת המחקר שלנו, מרבית המתעניינים בדירות חדשות בחודש האחרון פנו לפרויקטים שנמצאים בפריפריה במחירים מעט יותר שפויים, כדוגמת הפרויקטים החדשים בראש העין".

לדעת עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות, "הצעת האוצר לבטל את המע"מ על דירה ראשונה לזוגות צעירים תביא בסופו של דבר לגל נוסף של עליות מחירים". לדעתו, "בתקופה הקרובה אנו צפויים לראות האטה ברכישת דירות כשכל הציבור ישב על הגדר. אולם בעוד שלושה־ארבעה חודשים, כשהציבור יראה כי מדובר בסיסמאות שווא שלא ימצא להם תקציב או שלא יזכו להסכמה בקואליציה, תחזור נהירה לעבר רכישת דירות כשהנהנים היחידים מכך יהיו הקבלנים ומוכרי הדירות. תסריט דומה היה בארבע השנים האחרונות כשבעקבות כל מגבלה של הממשלה (העלאת המע"מ) או של בנק ישראל, לאחר שהציבור עיכל אותה, חזרה ההתנפלות על הדירות מתוך הבנה שהמתנה פירושה לשלם יותר על רכישת דירה".

לדבריו, הפתרון שיכול לעזור לזוגות הצעירים הוא החזרה של המשכנתא האפקטיבית לזכאים. כך המדינה תאפשר לזוגות צעירים לקבל חלק משמעותי מההלוואה בריבית קבועה ונמוכה, לא צמודה, כפי שהיה נהוג עד לפני כמה שנים. "פתרון זה זמין מיידית ואינו מצריך שינויי חקיקה או מהלכים חריפים. המנגנון קיים. הבנקים ערוכים אליו והמדינה תוכל לתעדף אוכלוסיות שונות (יוצאי צבא, עולים חדשים וכו') באמצעות הסכומים שינתנו, הריביות, ונקודות זיכוי שונות שיאפשרו לקבל סכומים ניכרים ובתנאים מועדפים".

דודי מייזליק, מנהל אגף משכנתאות בבנק מרכנתיל אמר כי "ביטול המע״מ הוא צעד נדרש וחיובי ככל ויבוצע בצורה ממוקדת אוכלוסייה וילווה בצעדים נוספים שנידונו לאחרונה בממשלה כמו קביעת מחיר מטרה לדירה, מכרזים הפוכים והגדלת היצע הקרקעות. עם זאת, חשוב לצמצם את תקופת הביניים עד אישור התקנה כדי למנוע כשל שוק".

 

לכתבה המלאה ב TheMarker

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם