בגלל הגבלות המשכנתא שילמנו 190 אלף שקל יותר

לוגו עיתונות

מי אשם בהתייקרות המשכנתא? השבוע פרסמה המשנה לנגידת בנק ישראל, נדין טרכטנברג, נתונים לפיהם עלות מימון הדירה עלתה בשנה האחרונה ב-31%. לפי הנתונים שהציגה טרכטנברג, דירה ממוצעת עולה 100 אלף שקל יותר ממחירה בתחילת 2015, אבל העלות הכוללת של רכישת הדירה עלתה בלא-פחות מ-229 אלף שקל, בשל התייקרות המשכנתא.

 

המשנה לנגידת בנק ישראל ציינה בין הייתר כי הבנקים אשמים לפחות בחלק מהעליה בשל ירידה בתחרות בין הבנקים ועלייה בסיכון, אולם היא שכחה לציין כי מה שהביא למציאות הזו הן בעיקר ההגבלות שהטיל בנק ישראל עצמו על נוטלי המשכנתאות, כשאחת הבולטות שבהן היא העובדה שבמסגרת אותן הגבלות רק שליש מהמשכנתא יכול להילקח בריבית פריים.

 

בדיקה שנערכה בחברת AMG משכנתאות, מעלה כי בשנה האחרונה התייקר ההחזר הכולל של משכנתה לדירה ממוצעת של 1.4 מליון שקל בכ-220,000 שקל. מדובר בהלוואה של 980,000 שקל ל-25 שנה המהווה 70% משווי הדירה.

 

תמהיל המשכנתא נקבע על פי מגבלות בנק ישראל ומורכב משליש ריבית פריים, שליש ריבית קבועה צמודה ושליש משתנה כל 5 שנים וצמודה למדד. עלות המימון הכוללת למשכנתא זו עמד לפני שנה על כ-780,000 שקל וכיום הוא עומד על כמיליון שקל.

 

לכתבה המלאה ב- YNET

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם